mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Dodaj ogrodowi charakteru
Ogród

Dodaj ogrodowi charakteru – 3 sposoby na ciekawe wykorzystanie kruszywa ogrodowego

Trwały, dobrze się łączy z roślinami w ogrodzie, pozytywnie wpływa na stan gleby – to tylko niektóre z zalet kruszywa ogrodowego. Pozwala pięknie zaaranżować przestrzeń w ogrodzie, stąd jego wciąż rosnąca w ostatnich latach popularność. Jak ciekawie wykorzystać kruszywo ozdobne w ogrodzie? Oto niektóre sposoby:

Kruszywo ogrodowe jako dopełnienie dla roślin

Kamień ogrodowy wysypany wokół najciekawszych roślin w ogrodzie nie tylko pozwala pięknie je wyeksponować, ale też zapobiega ekspansji chwastów. W tej roli sprawdza się często lepiej niż popularna kora drzewna, która zatrzymuje znaczną część wody. Prowadzi to do jej gnicia, i przyciąga owady, które mając tak świetną pożywkę, zaczynają się w niekontrolowany sposób rozmnażać. Dodatkowo kora drzewna przez swoje chłonne właściwości może osłabiać te rośliny, które i bez niej mają problemy z poborem wody.
Za to kora kamienna charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Dzięki temu że dobrze przepuszcza wodę rośliny i gleba są odpowiednio nawodnione, a przy tym korzystają dodatkowego zakwaszenia, które daje kora kamienna.

Przed zastosowaniem kruszywa ogrodowego wokół roślin, warto upewnić się, jakie mają one wymagania glebowe i jakiego rodzaju kamień będzie dla nich właściwy.

Kruszywa ogrodowe na nawierzchnie

Możemy nadać ścieżkom ogrodowym ładnego wyglądu i ciekawego charakteru, jeśli wysypiemy je kruszywem ogrodowym. Dobrze w takiej roli sprawdzi się tłuczeń, grys, żwir, pospółka czy kliniec. Aby uniknąć problemów z rozrostem chwastów pod taką nawierzchnią, warto zastosować pod spodem warstwę geowłókniny.

Połączenie wysypanego na ścieżce kruszywa ogrodowego z brukiem drewnianym czy kamiennymi płytami będzie nie tylko ciekawie wyglądało, ale też sprawi, że poruszanie się po takich ścieżkach będzie wygodniejsze. Na kamienne płyty najczęściej stosuje się marmur, granit, łupki bazalt, sjenit, porfir i piaskowiec.

Ścieżki z kruszywa ogrodowego bardzo dobrze przepuszczają wodę, dzięki czemu nawet po ulewnym deszczu można się po nich poruszać suchą stopą.W ofercie firmy Jadar znaleźć można wiele rodzajów kruszywa kamiennego odpowiedniego na ścieżki, rabaty, czy dopełnienie dla roślin – https://jadar.pl/produkty/kruszywa-ogrodowe.html

Kruszywo ogrodowe na ogrodzenie

Coraz częściej w naszym krajobrazie możemy spotkać ogrodzenia w formie koszy ze stalowej siatki wypełnione kruszywem ogrodowym czy kamieniami. To tak zwane gabiony, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych ogrodach. Wyglądają atrakcyjnie, głównie dzięki temu że nawiązują do natury i dobrze współgrają z roślinnością w otoczeniu. Często stosuje się je w połączeniu z deskami z drewna, które ociepla je wizualnie i nadaje oryginalnego wyglądu.