mandihouse.pl

Dom i wnętrza

dach
Budownictwo

Jak prawidłowo uszczelnić dach z papy?

 Choć coraz częściej budowane są domy spadowe z charakterystycznymi umieszczonymi na nich dachówkami, to jednak nie brakuje też domów płaskich, gdzie w dalszym ciągu najlepszym rozwiązaniem jest papa. Na rynku wciąż swoje stałe miejsce mają takie łatwe w utrzymaniu budynki mieszkalne, budowane nierzadko w latach 80 tych czy 90 tych, w dalszym ciągu są w dobrym stanie technicznym. Nierzadko jedynym elementem, który wymaga w nich naprawy, niewielkiej renowacji jest dach. Niejednokrotnie mając dobre narzędzia i umiejętności, można samemu, bez pomocy ekipy remontowej, naprawić taki element.

Jak prawidłowo wziąć się za uszczelnienie dachu z papy? 

 Pierwszym etapem powinno być zawsze sprawdzenie, w których miejscach dach jest nieszczelny i wymaga uzupełnienia. Takie problematyczne obszary często znajdują się blisko komina, także w łączeniach papy, blisko krawędzi, wszędzie tam, gdzie był nienajlepszy dostęp. Uszczelnienie dachu z papy nie można byłoby wykonać, gdyby w sklepach budowlanych nie można byłoby znaleźć odpowiednich produktów służących do uszczelniania. Warto przed kupnem sprawdzić, czy będą one najlepszym rozwiązaniem w danym domu. Niekiedy innowacyjne rozwiązania, jak na przykład papa w płynie, pozwalają na szybsze załatwienie problemu. Nowoczesna technologia jest w takim przypadku nie tylko solidna, ale także długotrwała, kolejną naprawę dachu nie trzeba będzie wykonywać za rok.

Dlaczego uszczelnienie dachu z papy w ten sposób jest najbardziej skuteczne?

 O papie wykonywanej starymi metodami można powiedzieć wiele, przede wszystkim to, że miały swoje wady. Stały napływ negatywnych zewnętrznych czynników sprawiał, że papa pękała, rozrywała się, trzeba było ją ciągle łatać. Takim produktem jak papa w płynie można naprawić każdy czy to płaski czy spadowy dach. Uszczelnienie dachu z papy polega tutaj na dodaniu kolejnej warstwy papy, ale nie w postaci jak dotychczas papy termozgrzewalnej, tylko w postaci natryskowej, znacznie bardziej odpornej na różne czynniki zewnętrzne, w tym na działanie wysokich i niskich temperatur, deszczu, śniegu, wiatru. Taka forma papy jest nie tylko trwalsza, łatwiej się też ją nakłada. Co istotne nie trzeba też zrywać starych warstw dachu, przygotowanie takiego miejsca pracy jest proste, taka papa w płynie może być niezwykle funkcjonalnym produktem, dociera do każdego miejsca na dachu, w tym do różnych zakamarków, jak te blisko komina. Taka bezszwowa powłoka jest znacznie bardziej skuteczna niż stare rozwiązania, można liczyć na to, że dach będzie w pełni użytkowy przez kolejne lata, nawet jeśli będą panowały niesprzyjające warunki pogodowe.

Czy uszczelnienie dachu z papy jest drogie?

 Nierzadko naprawa dachu spadowego to duży koszt. W przypadku dachów płaskich i zastosowaniu nowoczesnej technologii można liczyć na znacznie mniejsze koszty, wystarczy znaleźć tylko najlepsze dla danego budynku rozwiązanie. W przypadku papy w płynie niezależnie od tego, czy uszkodzenie pokrywy dachu jest niewielkie, czy dach w całości wymaga renowacji, nie trzeba się martwić, że taki remont bardzo nadwyręży domowy budżet.