mandihouse.pl

Dom i wnętrza

jak umyć okno dachowe
Budownictwo Dom

Jak umyć okno dachowe?

Okna dachowe to w wielu domach standard. Pięknie doświetlają pomieszczenia, a jednocześnie wizualnie poprawiają zewnętrzną bryłę budynku. Tak jak każde okno, od czasu do czasu jednak wymagają mycia. W przypadku klasycznych, otwieranych okien takie zadanie nie jest problemem, w przypadku okien dachowych jest już nieco gorzej. Jak umyć okno dachowe?

Rodzaj okna dachowego.

Przed rozpoczęciem mycia, warto upewnić się, jaki to rodzaj okna dachowego. Niektóre z okien dachowych, to bowiem tak zwane okna samoczyszczące, nie wymagające mycia szyby od zewnętrznej strony. Przy takich należy ograniczyć się do mycia ramy i wewnętrznej strony samego okna.

okno dachowe

Wśród okien dachowych można wyróżnić okna obrotowe, otwierane i uchylne. Pierwsze dwa rodzaj to okna bardzo łatwe do umycia. Jak umyć okno dachowe uchylne? Tu zadanie jest dużo trudniejsze.

Do mycia okien dachowych trzeba przygotować środek do mycia szyb, ściereczki z mikrofibry czy też inne ściereczki, którymi będziemy myć okno i – jeśli jest taka konieczność – drabinę. Nigdy nie należy myć okien, wykorzystując do wchodzenia na podwyższenie stołów, krzeseł czy innych elementów, ponieważ grozi to po prostu upadkiem. Przy tylko uchylanych oknach dachowych, warto też zaopatrzyć się w myjkę do mycia okien, a także teleskopowy system, który nam to ułatwi. Takie elementy są do kupienia w każdym lepszym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Jak umyć okno dachowe?

Mycie okna dachowego zawsze należy zacząć od dokładnego umycia ram i uszczelek okiennych. Warto też pousuwać brud z zakamarków, jeśli taki jest. W zakamarkach czasami można zauważyć piasek, owady i inne zabrudzenia. Oczywiście usuwanie ich nie musi polegać na przetarciu mokrą ściereczką danego miejsca. O wiele lepszym rozwiązaniem jest użycie szczoteczki z dłuższym włosiem. Zabrudzenia z zakamarków okna usunąć nią jest o wiele prościej.

Po umyciu ram okna, można przystąpić do mycia szyb. Szyby z systemem auto czyszczenia myje się tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest na nich jakiś brud – na przykład odchody ptaków. Mycie szyb zawsze rozpoczyna się od górnej części okna, nigdy od dolnej. Suszenie szyb wręcz odwrotnie. Zawsze zaczyna się od dołu, powoli osuszając coraz to wyższe elementy szyby. Bardzo fajnym sposobem jest mycie jednej strony okna pionowymi ruchami a drugiej strony okna ruchami poziomymi. Przy takim myciu łatwiej dostrzec, gdzie są zacieki i szybko je usunąć.

Jak umyć okno dachowe

Po umyciu i wysuszeniu okna, warto obejrzeć szybę pod światło i pod różnymi kątami, w poszukiwaniu zacieków. Jeśli są, nie warto pozostawiać ich na szybie, tylko delikatnie przetrzeć szmatką okolice zacieku i ponownie wysuszyć tą część szyby.

Po myciu okna, warto zwrócić uwagę na podłogę, bowiem przy myciu wysoko zamontowanego okna, woda może kapać, powodując zabrudzenie podłogi. Jest też swego rodzaju zagrożeniem, na mokrej podłodze bowiem można się po prostu poślizgnąć. Jeśli podłoga jest mokra, należy ją po prostu przetrzeć do sucha.

Mycie okna dachowego jest nieco trudniejsze niż klasycznego, jednak poradzi sobie z tym zadaniem każdy. Warto takie okna myć dokładnie, w razie konieczności używać sprzętów do mycia, Przy myciu wskazana jest też ostrożność, bowiem szczególnie przy tych oknach łatwo o wypadek.