mandihouse.pl

Dom i wnętrza

wenge kolor
Dom Lifestyle

Millettia laurentii – drzewo, któremu zawdzięczamy wenge kolor

Drewno wenge (nazwa naukowa Millettia laurentii) to zagrożony gatunek drewna pochodzący z Afryki Środkowej i Zachodniej. Jest uznawane za bardzo wytrzymałe i trwałe, wyjątkowo odporne na ataki termitów.
Podczas gdy większość drzew Millettia laurentii może osiągać 25-30 metrów wysokości, a średnicy 1 metra, niektóre osiągają wysokość nawet do 50 metrów. Takie wyjątkowe okazy są bardzo cenne.
Chociaż jest obecnie najczęściej używane do wytwarzania forniru, boazerii, mebli, przedmiotów toczonych i wysokiej klasy instrumentów muzycznych, jego obecność na rynku maleje z powodu braku nowych drzew. To czyni je jeszcze bardziej popularnym i cały czas pożądanym przez klientów.
Millettia laurentii znajduje się dziś na Czerwonej Liście IUCN i jest uważana za gatunek zagrożony. W ciągu ostatnich trzech pokoleń drzew ścięto ponad 50% całej populacji.

Wenge kolor

Oprócz wytrzymałości i trwałości, jedną z charakterystycznych cech drewna wenge jest jego kolor i wygląd. Drewno wenge prezentuje głębokie i bogate kolory czekoladowego brązu przeplatane czarnymi liniami. Ciemny i charakterystyczny kolor wenge jest obecnie stosowany jako standaryzowany kolor w wielu systemach barwienia na całym świecie. Jeśli chodzi o teksturę, wzdłuż czarnych linii mogą występować brązowe linie, w zależności od sposobu cięcia drewna. Dzięki wykończeniu drewno wenge może wyglądać prawie idealnie czarne, co czyni je realną alternatywą hebanu. Tarcica z drewna wenge wykazuje bardzo jednolity kolor, a już po kilku miesiącach od przecięcia cała jej powierzchnia powoli przechodzi w ciemniejsze, głębokie odcienie czekolady / czarnobrązowe.

Millettia laurentii – zastosowanie

Dzięki naturalnym olejom i strukturze drewno wenge uzyskuje trwałość bez konieczności poddawania go procesom fizycznym czy chemicznym. Ponieważ jest niezwykle trwałe, gęste i twarde, a zatem bardzo przydatne w tworzeniu boazerii, mebli, wysokiej klasy lasek (uchwytów lub całych lasek) i instrumentów muzycznych. Inne popularne zastosowania drewna wenge to toczenie drewna segmentowego, w którym drewno wenge można kształtować w dowolną formę pożądaną przez twórcę. Dodatkowo, ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość, niektórzy producenci łuków używają wenge do tworzenia modeli płaskich łuków.
Ponieważ jest wysoce odporne na zarysowania i ścieranie oraz posiada zdolność do bardzo wysokiego połysku i gładkości, jest preferowanym drewnem na bloki lub listwy podłogowe oraz świetnie nadaje się do użytku zewnętrznego.

Drewno wenge jest stosowane do celów leczniczych w tradycyjnej medycynie Afryki Środkowej. Kora Millettia laurentii jest wykorzystywana do tworzenia leków na cukrzycę, problemy skórne, gorączkę, reumatyzm, przepuklinę, dolegliwości wątroby, zaparcia i nie tylko. Podaje się również, że na jego bazie powstają środki na zmniejszenie owrzodzeń, ospy, epilepsji, ropni i innych.
Współczesne badania naukowe potwierdziły obecność kilku izoflawonów i alkaloidów w jego korze i nasionach. Niektóre jego składniki mają również właściwości owadobójcze.