mandihouse.pl

Dom i wnętrza

odbiór mieszkania
Dom

Najważniejsze rzeczy, jakie należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu osób. Jest to szczególne wydarzenie w życiu, zwłaszcza dla osób młodych, które chcą jak najszybciej urządzić prywatną przestrzeń dla siebie i swojej rodziny. Podczas odbierania mieszkania należy wykonać szereg ważnych czynności, dzięki którym nie zostaniemy później narażeni na dodatkowe koszty. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Potwierdzenie powierzchni mieszkania

Zakup mieszkania wiąże się z przeglądaniem wielu ofert, które zawierają tylko najważniejsze parametry nieruchomości. W wielu przypadkach całkowita powierzchnia podawana jest w przybliżony sposób. Dlatego odbiór mieszkania powinien być połączony z potwierdzeniem metrażu. Warto samodzielnie zmierzyć wszystkie pomieszczenia lub poprosić o to rzeczoznawcę. Szczególnym przypadkiem jest mieszkanie wyposażone w balkon, piwnicę lub inne pomieszczenie gospodarcze. Sprzedający mogą wliczyć ich powierzchnię do ogólnego metrażu mieszkania, co wpływa na cenę całej nieruchomości.

Weryfikacja zgromadzonej dokumentacji

Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja dokumentów dotyczących wybranego mieszkania. Warto zapoznać się z wpisami zawartymi w książeczce z rachunkami oraz spisać aktualne stany liczników prądu i gazu. Należy poprosić poprzedniego właściciela o przedstawienie faktur eksploatacyjnych, aby potwierdzić brak zalegania z opłatami. To samo dotyczy wpłat do wspólnoty mieszkaniowej lub innej firmy zarządzającej nieruchomością. W razie wątpliwości warto skontaktować się telefonicznie z biurem obsługi klienta, aby zadać dodatkowe pytania związane z przeglądami okresowymi lub historią użytkowania mieszkania.

Sprawdzenie stanu ścian, podłóg i okien

W mieszkaniach z wielkiej płyty często występują nierówności, pęknięcia lub rysy na ścianach albo suficie. Należy sprawdzić ich stan, szczególnie jeśli na powierzchni przyklejone są tapety, które mogą skutecznie maskować niedoskonałości. Ponadto warto zwrócić uwagę na stan okien, a także drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Powinny domykać się lekko i zapewniać szczelność. Dobrym rozwiązaniem jest odsłonięcie podłogi, aby przekonać się, czy posadzka nie wymaga renowacji lub kosztownych napraw.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Odbiór mieszkania powinien być związany z ustaleniem, jakie elementy wyposażenia wnętrza zostaną do naszej dyspozycji oraz jaki jest ich aktualny stan techniczny. Warto sprawdzić ilość gniazdek elektrycznych, ich rozmieszczenie i prawidłowy montaż. Po otrzymaniu kluczy należy zamknąć i otworzyć drzwi, aby być pewnym, że wszystkie zamki funkcjonują prawidłowo.

Odebranie mieszkania od dewelopera

Weryfikację stanu mieszkania warto przeprowadzić bez względu na fakt, czy zakup dotyczy mieszkania nowego, czy z rynku wtórnego. Odebranie mieszkania od dewelopera powinno być dokonane z obecności przedstawiciela firmy oraz nowego nabywcy nieruchomości. Wszelkie usterki należy zgłosić od razu po wykryciu, aby mogły być wpisane do protokołu odbioru technicznego.

Szeroka oferta grupy RenomaBud

Odbiór mieszkania może być wykonany samodzielnie lub we współpracy z fachowcami. Warto wymienić wśród nich grupę inżynierów RenomaBud, która oferuje wsparcie podczas dokonywania przeglądów technicznych mieszkań na terenie województwa mazowieckiego. Firma pomaga podczas odbiorów nieruchomości zarówno inwestorom prywatnym, jak i firmom.

Duża wiedza i doświadczenie pracowników RenomaBud daje pewność profesjonalnego potwierdzenia parametrów użytkowych mieszkań i domów. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się własnym miejscem do życia, a ewentualne niedogodności zostaną usunięte bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów.