mandihouse.pl

Dom i wnętrza

wentylatory suszarnicze
Dom

Czym charakteryzują się wentylatory suszarnicze?

Wentylatory suszarnicze to urządzenia przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Cechują się dużą wydajnością, idealnie sprawdzając się w pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka temperatura powietrza. Z tego powodu są szeroko stosowane w przemyśle. Czym charakteryzują się wentylatory suszarnicze?

Wentylator suszarniczy – co to jest?

Wentylator suszarniczy to urządzenie, które działa nawet w temperaturze zbliżającej się do 100°C oraz wilgotności na poziomie 100%. Składa się on z trzech następujących elementów:

  • obudowy – pozwala na kierowanie strumienia powietrza,
  • wirnika – składa się ze specjalnie wyprofilowanych łopatek i umożliwia ich pracę rewersyjną,
  • silnika elektrycznego – umożliwia pracę urządzenia.

Wentylatory są skonstruowane tak, aby sprawdzać się w ekstremalnych warunkach. Zapewniają one cyrkulację powietrza. Mogą również odprowadzać lub doprowadzać gorące powietrze. Co więcej, wraz z innymi urządzeniami grzewczymi, wentylator może równomierne rozprowadzać powietrze w określonym obiekcie.

Gdzie stosowane są wentylatory suszarnicze?

Jak wskazuje nazwa, wentylatory są używane głównie do suszenia. Najczęściej spotkać można je w takich miejscach jak suszarnie do drewna i palet, suszarnie do gipsu, suszarnie cegieł, suszarnie ziół i grzybów oraz suszarnie do karmy. Są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu: drzewnym, ceramicznym, spożywczym oraz rolniczym.

Zalety wentylatorów suszarniczych

Urządzenia mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo wydajne, działając w naprawdę trudnych warunkach, przy wysokiej temperaturze. Jednocześnie są one stosunkowo ciche – nie generują wiele hałasu, zwiększając tym samym komfort pracy. Dobrej jakości wentylatory są wykonane z odpowiednich materiałów (przede wszystkim aluminium), co sprawia, że pozostają odporne na działanie szkodliwych czynników, a równocześnie bezawaryjne, mimo codziennego oraz intensywnego użytkowania. Przede wszystkim zapewniają wysoką efektywność suszenia. Nie straszny jest im kurz oraz zanieczyszczenia. Warto jednak pamiętać, że wentylatory różnią się między sobą mocą, prędkością, czy wydajnością. Decydując się na zakup urządzenia, należy więc przemyśleć, który model będzie najlepiej sprawdzał się w określonym pomieszczeniu oraz konkretnych okolicznościach.

Wentylator suszarniczy w wielu sytuacjach przyśpiesza produkcję, pozwalając na szybkie wysuszenie danego towaru. Działa on w sposób prosty, a zarazem niezawodny. Wiele przedsiębiorstw nie wyobraża sobie bez niego życia. To bardzo przydatne urządzenie.