mandihouse.pl

Dom i wnętrza

ogrodzenia ogrodowe
Dom Ogród

Jak wybrać ogrodzenie ogrodowe?

Ogrodzenie ogrodowe nie tylko chroni dom przed niepożądanymi gośćmi, ale również powinno być jego ozdobą. Wybór ogrodzeń jest bardzo duży. Można zdecydować się na drewno, metal, gabiony czy ogrodzenie betonowe. Jak wybrać ogrodzenie, które będzie idealnym uzupełnieniem posesji?

Harmonijna przestrzeń

Ogrodzenia ogrodowe są uzupełnieniem całego wystroju, jaki panuje na naszej działce. Bardzo ważne jest, by były idealnie skomponowane z domem oraz ogrodem.

Do domu w nowoczesnym stylu będą pasowały gabiony. Klasyczny, wiejski dom będzie idealnie wyglądał, gdy ogrodzenie będzie drewniane. Chcąc ukryć się przed czujnym okiem sąsiadów można wykorzystać kamienie, by ogrodzić posesję.

Wybierając ogrodzenia ogrodowe warto dopasować je do elementów, które zostały wykorzystane do budowy domu. Ogrodzenia ogrodowe, które mają elementy w kolorze elewacji czy ścieżki prowadzącej do domu dają wrażenie spójności. Widać, że przestrzeń została dokładnie przemyślana i zaplanowana.

Ogrodzenia drewniane

Drewniane ogrodzenia ogrodowe są bardzo często wybierane, by osłonić działkę. Drewno idealnie komponuje się z budynkami tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi. Używając drewna można mieć pewność, że przez długie lata będzie to ogrodzenie, które będzie modne i stylowe.

Wadą drewna jest mała odporność na warunki atmosferyczne. Słońce oraz opady atmosferyczne powodują, że drewno trzeba systematycznie konserwować.

Po zimie należy dokładnie zapoznać się ze stanem drewnianego ogrodzenia. W sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba płot należy oczyścić ze starej farby, a następnie zaimpregnować. Takie prace trzeba wykonywać co 2 – 4 lata.

Ogrodzenia marmurowe

Ogrodzenia ogrodowe marmurowe najczęściej stawiane są z cegły klinkierowej lub licowej. Ogrodzenie może być pełne, wtedy dokładnie osłonimy działkę, lub z łączonych materiałów. Użycie drewna lub metalu sprawi, że ogrodzenie będzie wydawało się bardziej subtelne i delikatne.

Ogrodzenia marmurowe idealnie komponują się z ogrodami tradycyjnymi, angielskimi, miejskimi czy nowoczesnymi, które są surowe i proste.

Gabiony

Nowoczesne domy wymagają nowoczesnych ogrodzeń. Gabiony to ogrodzenia ogrodowe, które od kilku lat stają się coraz bardziej popularne.

Gabiony to inaczej metalowe klatki, w których umieszczane są kamienie. Można wykorzystać granit, żwir, marmur. Jest to również sposób na wykorzystanie dostępnych materiałów. Gruz, tłuczone szkło czy fragmenty ceramiki również będą odpowiednie. Wypełnienie jest uzależnione od budżetu, którym dysponuje inwestor.

Gabiony to doskonała opcja w miastach. Nie tylko idealnie wpisują się w nowoczesną architekturę, ale dodatkowo wygłuszają hałas, który może być bardzo uciążliwy, gdy mieszkamy blisko ulicy.

Ogrodzenia metalowe i stalowe

Ogrodzenia metalowe są niezwykle estetyczne. Jednocześnie pozwalają na pokazanie tego, co znajduje się na działce. Warto wybrać ten rodzaj ogrodzenia, gdy chcemy pochwalić się nasadzeniami, które zdobią naszą posesję.

Ogrodzenia metalowe mogą być wykonane z paneli kutych, płaskowników czy siatki. Trzeba pamiętać, że ogrodzenia ogrodowe metalowe również wymagają okresowych konserwacji.