mandihouse.pl

Dom i wnętrza

zabawy z rocznym dzieckiem
Dom

Jakie zabawy dla rocznego dziecka?

Dziecko uczy się przede wszystkim poprzez zabawę. To dzięki niej ma szansę na usprawnianie ważnych umiejętności. Warto więc zastanowić się jakie rodzaje zabaw będą najlepiej wpływać na prawidłowy rozwój.

Dopasowywanie i manipulowanie

Warto sięgnąć po różnego rodzaju sortery oraz proste układanki. Pomogą dziecku w doskonaleniu motoryki małej i koordynacji wzrokowo- ruchowej. Dodatkowo wesprą w nabywaniu nowego słownictwa np. kolorów, kształtów, zwierząt itp.

Początkowo warto przygodę z sorterami rozpocząć od tych najprostszych kilkuelementowych z podstawowymi figurami geometrycznymi. Dzięki temu dziecko bez problemu poradzi sobie z taką zabawką. Rozpoczynanie zabawy z rocznym dzieckiem od bardziej skomplikowanych układanek może zniechęcić malucha do podejmowania wysiłku. Co może wpłynąć niekorzystanie na rozwój. Te bardziej skomplikowane wersje sorterów można wprowadzić, gdy pociecha opanuje prostsze wersje układanek.

Oglądanie prostych książeczek

Zabawy z rocznym dzieckiem nie tylko mają usprawnić jego zdolności fizyczne ale również poznawcze. Warto dlatego sięgnąć po proste książki. Roczne dzieci bardzo chętnie przeglądają kolorowe obrazki. Dodatkowo jest to bardzo dobry sposób na nabywanie nowego słownictwa, ćwiczenie analizy wzrokowej oraz koncentracji uwagi. Dziecko poprzez oglądanie wspólnie z rodzicem książeczki uczy się nowych słów oraz ćwiczy skupianie uwagi. Wspólne oglądanie książek pomaga również w utrwalaniu bliskiej relacji z drugą osobą. warto więc poświęcić czas na taką formę zabawy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na bezpiecznywozek.pl