mandihouse.pl

Dom i wnętrza

parapet z kamienia
Budownictwo Dom

Parapet z kamienia – jak wybrać?

Najważniejszym elementem wykończenia wnętrz są detale, które sprawiają, że mieszkanie staje się wyjątkowe i niebanalne. Parapety to ozdoba okna, które często są niedoceniane w czasie wykończenia mieszkania. Błąd! Jest to element, który ma ogromny wpływ na estetykę. Jak wybrać parapety, które ozdobią okno?

Parapet z kamienia – dlaczego warto?

Parapet z kamienia to elegancka alternatywa dla parapetów z hipermarketu. Kamień jest materiałem, który idealnie komponuje się z różnymi wnętrzami. Będzie pasował do mieszkania nowoczesnego, urządzonego w stylu skandynawskim czy glamour. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rodzaj kamienia.

Zastanawiając się, czy warto zamontować parapet z kamienia nie można zapomnieć o tym, że jest to wyjątkowo trwały materiał. Parapet z kamienia nie kruszy się, nie odbarwia i nawet po latach zachwyca idealnym wyglądem. Parapety wewnętrzne nie są narażone na kontakt z woda, wilgocią czy słońcem, dzięki temu mogą być wykonane z kamieni o mniejszej odporności.

Kamień nie jest to również materiał, który wymaga dużej uwagi przy czyszczeniu. Wystarczy wykorzystać wilgotną ściereczkę. Specjalne środki chemiczne nie są potrzebne. Warto pamiętać, że od czasu do czasu konieczne jest zaimpregnowanie parapetu specjalnymi środkami do kamienia. Dzięki temu znacznie przedłużymy jego trwałość i elegancki wygląd.

Jak wybrać kolorystykę?

Parapet z kamienia może mieć bardzo zróżnicowaną kolorystykę. Trzeba jednak pamiętać, że kamień jest surowcem naturalnym i nigdy nie można w stu procentach przewidzieć jego wyglądu. Każdy parapet będzie inny i niepowtarzalny.

Marmur jest materiałem, który jest niezwykle elegancki. Jasny kolor sprawdzi się w pomieszczeniach, które są zaaranżowane w nowoczesnym stylu. Czarny marmur będzie idealny do salonu w stylu glamour.

Parapet z kamienia w naturalnym brązowym odcieniu sprawdzi się we wszystkich mieszkaniach, które nawiązują stylistyką do ekologicznych rozwiązań. Wybierając do mieszkania podłogę, która będzie korespondowała z jasnym parapetem można zaaranżować gustowne i bardzo ekskluzywne wnętrze.

Parapet zewnętrzny

Zewnętrzny parapet z kamienia narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. Latem dokucza mu duże słońce, zimą mróz. Opady atmosferyczne również dla wielu materiałów są bardzo niszczące.

Kamień to materiał, który jest mrozoodporny. Nie musimy obawiać się, że przy niskich temperaturach nasz parapet popęka i zostaną na nim nieatrakcyjne rysy. Również słońce nie jest w stanie zaszkodzić kamieniowi. Odbarwienia słoneczne nie powstają na kamieniu. Parapet przez długie lata będzie miał wyrazistą barwę.

Parapety zewnętrzne mają za zadanie ochronić ścianę budynku przed spływająca wodą. Dzięki temu ściana nie ulega zawilgoceniu, a do mieszkania nie wchodzi pleśń i wilgoć. Bardzo ważne jest wykonanie parapetu z materiałów, które dobrze będą chroniły ściany naszego domu.

Parapety zewnętrzne muszą zostać wykonane z najodporniejszego rodzaju kamienia. Najczęściej wykorzystywany jest granit, który jest nie tylko trwały, ale również elegancki.