mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Rury miedziane
Dom

Rury miedziane a domowa instalacja grzewcza

Rury z miedzi są najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w domowych instalacjach grzewczych. Z powodzeniem wypierają rury stalowe i są bardzo poważną konkurencją dla systemów wykonanych z tworzywa sztucznego. Jakie są ich najważniejsze właściwości i co warto o nich wiedzieć?

Rura miedziana — zalety, wady i charakterystyka

W przeciwieństwie do rur stalowych rury miedziane są lżejsze, cieńsze, a co za tym idzie — łatwiejsze w montażu. Ich wadą jest co prawda duża przewodność cieplna, ale parametr ten można znacząco zmniejszyć poprzez odizolowanie rur tworzywem sztucznym (np. styropianem). Atutem miedzi jest też duża odporność na działanie wysokich temperatur. Wykonana z niej instalacja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie temperatura wody może przekroczyć 90 stopni Celsjusza. Poza tym rury z miedzi są odporne na oddziaływania mechaniczne i są łatwe w montażu. Łączy się je ze sobą za pomocą specjalnej lutownicy albo — jeśli zachodzi taka potrzeba — z wykorzystaniem specjalnych zacisków.

Na co uważać przy wyborze rur miedzianych?

Dla osób, które wybierają rurki miedziane cena nie powinna odgrywać istotnej roli. Co prawda może być ona wyższa ze względu na rodzaj zastosowanego metalu, ale nie należy się tym sugerować. Dużo istotniejszy jest wybór odpowiedniego sąsiedztwa dla rur miedzianych. Nie zaleca się ich montażu w bliskim sąsiedztwie konstrukcji aluminiowych, gdyż może to doprowadzić do ich korozji. Decydując się na rury miedziane, warto też zainwestować w ich termoizolację. Dzięki temu temperatura grzejników na piętrze będzie taka sama jak temperatura na parterze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku posiadania systemów automatyki grzewczej działających na obydwu poziomach jednocześnie.

Kiedy warto zamontować rury miedziane?

Instalację z rur miedzianych warto montować w systemach grzewczych na paliwo stałe, gdyż w ich przypadku istnieje ryzyko chwilowego, niekontrolowanego wzrostu temperatury ośrodka grzewczego. Rury z miedzi warto wybrać również wtedy, gdy zależy nam na ładnym wyglądzie instalacji. Miedź wyróżnia się intensywnym, miodowym kolorem, który świetnie prezentuje się na tle domowej aranżacji. Konstrukcje miedziane to także idealne rozwiązanie dla osób, które remontują stare instalacje stalowe.

Reasumując, dla inwestora wybierającego rurki miedziane cena nie powinna grać większej roli. Znacznie ważniejszy jest dobór odpowiednich rur, a także uwzględnienie instalacji grzewczej jako całości. W końcu rury z miedzi to rozwiązanie, które sprawdziło się w milionach polskich domów.