mandihouse.pl

Dom i wnętrza

jak zrobić pudełko z kartonu
Dom Lifestyle

Jak samodzielnie w domu wykonać pudełko z kartonu?

Kartony to element, który niezmiennie od wielu lat towarzyszy naszemu życiu. Jedni wykorzystują kartony do przeprowadzek, inni z kolei je ozdabiają, tworząc jednocześnie estetycznie wyglądające pudełka na różne rzeczy. Jeszcze inni wykorzystują kartony do wysyłki paczek czy rozdawania prezentów bliskim. Okazuje się więc, że kartonów wokół mamy naprawdę sporo i bardzo często z nich właśnie korzystamy. Kiedy szykuje nam się duża przeprowadzka i gromadzimy, segregujemy rzeczy, które później zostaną przewiezione w nowe miejsce, bardzo ważnym elementem, pozwalającym zabezpieczyć nasze rzeczy, są kartony właśnie. Jak zrobić pudełko z kartonu?

składanie pudełek

Skąd pozyskać pudełka – zakup gotowych czy własne wykonanie?

Skąd najlepiej zdobyć karton? Tutaj sposobów jest wiele i mnóstwo osób decyduje się na jednorazowy zakup kartonów. Posłużą one tylko do przeprowadzki, a później wylądują na śmietniku. Jest to nieco droższa inwestycja. Natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem może być samodzielne stworzenie pudełka z materiału, jakim w istocie karton jest. Pudełka kartonowe doskonale mogą sprawdzić się do przenoszenia książek czy innych elementów. Wystarczy tylko kilka rzeczy, jak sam karton, nożyczki czy taśma klejąca, by dosłownie w ciągu kilku minut stworzyć kartony jakich potrzebujemy. Kartony o określonej wielkości i w takim kształcie, jaki nas interesuje.

karton składanie

Jak zrobić pudełko z kartonu – co będzie do tego celu potrzebne?

Wśród elementów, które mogą się przydać do samodzielnego skonstruowania kartonów, znajdziemy przede wszystkim linijkę, klej, ołówek lub kredkę do zaznaczania linii, karton i nożyczki do wycinania. Podobnie jak na geometrii w szkole, tak i tym razem u podstawy trzeba wybrać konkretną figurę. W naszym przypadku, jeśli chcemy uzyskać pudełko, to podstawą będzie prostokąt lub kwadrat. Warto pamiętać o tym, że wielkość naszej podstawy będzie jednocześnie wyznaczać ostateczną wielkość pudełka, dlatego jeśli mamy zamiar stworzyć pudełko o konkretnych rozmiarach, należy to uwzględnić.

Do narysowanej podstawy należy dodać ściany. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by przy krawędzi każdej ze ścian dorysowywać niewielki fragment, który posłuży jako zakładka do wewnętrznej strony pudełka. Dzięki temu nasze dzieło będzie bardziej solidne, a przez szpary nie będą wypadały małe elementy ze środka. Kiedy całość jest już narysowana, przychodzi moment wycinania oraz sklejania. Dodatkowe fragmenty ścian – zakładki można sklejać klejem, jednak całość pudełka zostanie jeszcze dodatkowo utrwalona poprzez wykorzystanie taśmy klejącej.

Jak estetycznie wykończyć wykonane pudełko z kartonu?

Do pudełka możemy dorobić również pokrywkę, jeśli chcemy, by nasz karton posiadał zamknięcie z góry. Ostatnim etapem jest ozdabianie pudełka. W przypadku, kiedy chcemy, by był to karton ozdobny w naszym pokoju lub chcemy w nim podarować coś bliskiej nam osobie, warto zaopatrzyć się w ozdobny papier lub pokryć ściany pudełka resztkami tapety. Dzięki temu pudełko będzie prezentować się o wiele okazalej.