mandihouse.pl

Dom i wnętrza

podstawowe zasady oświetlenia
Dom

Jakie są 3 podstawowe zasady oświetlenia?

Lampy we współcześnie projektowanych wnętrzach stanowią ich bardzo istotny element. Chodzi zarówno o aspekt użytkowy, jak i estetyczny. Rynek oferuje tak wiele rozwiązań w zakresie oświetlenia, że trudno zdecydować, które będzie najlepsze. Są jednak podstawowe zasady związane z optymalnym doborem lamp, znacznie ułatwiające aranżację wnętrz i zapewnienie sobie przyjaznej przestrzeni zarówno do odpoczynku, jak i do pracy. Sprawdźcie, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.

Właściwe oświetlenie miejsca pracy

Zacznijmy od miejsc związanych z pracą. Właściwie dopasowane oświetlenie zapewnia przede wszystkim dobre warunki do wykonywania codziennych zadań. Odnosząc tę kwestię do domu czy mieszkania, miejscem pracy będzie nie tylko biurko, ale na przykład kuchnia, a w szczególności blat, na którym przygotowujemy potrawy.

Istotna jest w tym przypadku różnorodność, czyli zastosowanie zarówno oświetlenia głównego, jak i punktowego. Nad blatem świetnie sprawdzą się listwy ledowe, które są nie tylko estetycznym i funkcjonalnym, ale przede wszystkim ekonomicznym źródłem światła. Oświetlenie punktowe doskonale sprawdza się także przy biurku. Wówczas można zastosować nowoczesne lampki o regulowanej intensywności i barwie światła.

Nie tylko moc żarówki ma znaczenie

Wspomnieliśmy przed chwilą o barwie światła. Jeśli wybieracie oświetlenie do konkretnego pomieszczenia, sprawdźcie, czy macie do czynienia z barwą ciepłą, zimną czy neutralną. Na pierwszy rzut oka poszczególne lampy nie różnią się od siebie, jednak jeśli dokładniej przyjrzycie się światłu, jakie emitują, zauważycie znaczące różnice. Temperatura barwowa wpływa na estetykę wnętrza, ale także na nasze samopoczucie psychiczne. Jakie więc lampy wybrać?

Warto zapamiętać podstawową zasadę, ze zimna barwa jest pobudzająca, ciepła natomiast wycisza. Idąc tym tropem, dojdziemy do wniosku, że oświetlenie o temperaturze zimnej idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach pracy, gabinetach czy kuchniach. O lampy z ciepłą barwą zadbajcie w sypialni oraz salonie. Warto postawić na zróżnicowane oświetlenie wnętrza, inwestując – w czym pomoże szybka pożyczka – zarówno w lampy z zimną, jak i ciepłą barwą. Wówczas, w zależności od nastroju czy potrzeb, możecie swobodnie regulować temperaturę oświetlenia.

Energooszczędność

Ogromne znaczenie ma niewątpliwie energooszczędność wybranych lamp. Jak wspomnieliśmy, dzisiejsze rozwiązania techniczne, proponowane przez producentów, spełniają już najwyższe normy w tym zakresie. Na rynku, oprócz listew ledowych, znajdziecie także żarówki wykonane w tej technologii. Mimo że są one nieco droższe od klasycznych, wyróżniają się znacznie niższym zużyciem energii, a także lepszymi parametrami w zakresie trwałości. Jeśli chcecie samodzielnie regulować kolor oraz intensywność światła, możecie wybrać – z pomocą szybkiej pożyczki – żarówki sterowane za pośrednictwem sieci WiFi lub pilota. To ogromne udogodnienie, pozwalające na dostosowanie oświetlenia do waszych aktualnych potrzeb i nastroju.