mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim
Dom

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza sypialnia była przytulna, wnosiła atmosferę relaksu oraz aby była przede wszystkim utrzymana w jasnych kolorach, poszukajmy inspiracji w stylu skandynawskim.

Skandynawowie uwielbiają urządzać wnętrza tak, aby wydobyć z nich jak najwięcej światła. Jest to uwarunkowane położeniem geograficznym tej magicznej krainy, jaką jest Skandynawia. Na Północy trudno o dobre doświetlenie pomieszczeń, dlatego okna w domach w Szwecji, Norwegii, czy w Danii są zwykle bardzo duże, nie instaluje się w nich firanek (zastępują je najczęściej rolety rzymskie lub tradycyjne, tudzież modele dzień-noc, utrzymane w jasnych kolorach), a kolory do wnętrz dobiera się tak, aby nie przytłaczały. Dlatego, najczęściej ściany w mieszkaniach i domach mieszkańców północnej Europy pozostają białe, a dywany kupuje się w kolorach: beżowy, jasnobrązowy, a nawet biały. Chętnie wybierane są też kolory Ziemi, jak np. jasna zieleń, czy wyblakły błękit, nawiązujący do nieba, a także lekka szarość, przywołująca na myśl występujące w naturze kamienie. Na podłodze jest drewno, najlepiej bez połysku, a na meblach i na sufitach zainstalowane są punktowe źródła oświetlenia. Wszędzie też rzucają się w oczy dodatki, które tworzą kameralny i bardzo „domowy”klimat: ciepłe pledy rzucone na kanapy i na łóżka, wiklinowe abażury, świece, a także subtelna kwiaty.

Urządzamy sypialnię w stylu skandynawskim – co kupić?

Jakie ściany, podłoga i okna do sypialni w stylu skandynawskim?

Aby wnieść do sypialni skandynawski sznyt, należy zacząć od podstaw, czyli od stworzenia jasnej bazy: jasnej podłogi, jasnych ścian, a także jasnych zasób w oknach. Oczywiście nie oznacza to, że w pomieszczeniu powinna panować hermetyczna biel. Na suficie można umieścić drewniane belki, nad oknem mogą znajdować się drewniane karnisze, a na ścianach można powiesić obrazki z drewnianych lub białych, a nawet czarnych ramkach. Wszystko to będzie do siebie jak najbardziej pasowało.

Jakie łóżko do sypialni w stylu skandynawskim?

Łóżko w sypialni w stylu skandynawskim powinno być przede wszystkim wygodne i tę wygodę powinno być widać już z daleka. To właśnie najbardziej charakterystyczny element stylu skandynawskiego użytkowość i komfort. Wnętrza skandynawskie nie przerostu formy nad treścią. Jeśli kupujemy stolik do łóżka, ma on pełnić funkcję przede wszystkim stolika, a więc mebla, na którym będziemy mieli dużo miejsca do położenia niewielkich przedmiotów i dobrze, jeśli zmieści się na nim lampka nocna. Koniecznie z jasnym abażurem.

Miejsce do przechowywania ubrań

Ci z nas, którzy właśnie w sypialni mają swoją garderobę, we wnętrzach w stylu skandynawskim powinni postawić na szafy z prostymi w formie frontami, najlepiej utrzymanymi w kolorze jasnego beżu, szarości lub bieli. Jeśli ma być to wieszak na stelażu, zadbajmy o to, aby miał jak najmniej ozdobną formę. Bez zawijasów i lakieru. Najlepiej – z drewna. Ciekawe pomysły na to, jak dobrać meble do sypialni w stylu skandynawskim, znajdziecie tutaj.

Dodatki do sypialni w stylu skandynawskim

Jeśli chcemy mieć w sypialni kosze na koce, postawmy na plecioną trawę lub na wiklinę. Bardzo dobrym elementem dodatkowym będą również rozmaite doniczki i abażury, a także świeczniki i ozdobne świece. Wszystko to wprowadzi przytulny, senny nastrój, wprawiający nas w poczucie, że znaleźliśmy się w miejscu do wypoczynku.