mandihouse.pl

Dom i wnętrza

schody modułowe
Budownictwo Dom

Schody modułowe – rodzaje, wybór, ceny, montaż

Szukasz tanich i estetycznych schodów, które nie są kłopotliwe w montażu? Chcesz wykonać w domu lub mieszkaniu antresolę? Sprawdź ofertę schodów modułowych, które można kupić dziś w wielu wariantach.

Schody modułowe – co to jest?

Schody określane jako modułowe składają się z gotowych, połączonych ze sobą modułów ze stopniami. Taka konstrukcja powoduje, że schody te są tańsze niż te projektowane i produkowane na indywidualne zamówienie.

Do produkcji schodów modułowych stosuje się najczęściej połączenie drewna naturalnego, na przykład sosnowego, bukowego, a także metalu tworzącego ich ramę. Schody te mogą być również uzupełnione o elementy z tworzywa, na przykład jako balustrada.

Zalety schodów modułowych:
– niska cena
– estetyczny wygląd
– lekka konstrukcja
– łatwy i szybki montaż
– możliwość dodawania i odejmowania modułów

Rodzaje schodów modułowych

Schody modułowe dostępne są w różnych wariantach do wyboru pod kątem ich budowy. Przez dobór odpowiedniej konstrukcji można dopasować je do niemalże każdego pomieszczenia i jego metrażu.

Główne rodzaje schodów modułowych:
– schody spiralne – kręcone schody modułowe sprawdzające się w mniejszych przestrzeniach, na przykład na małych klatkach schodowych, stopnie mocowane są do centralnego słupa
– schody kacze – wyróżniają się naprzemiennie wycinanymi stopniami, dlatego mogą zabrać jeszcze mniej miejsca
– schody zabiegowe – schody ze stopniami układającymi się na zakręcie w kształt wachlarza

Jak wybrać najlepsze schody modułowe?

Przy doborze odpowiednich schodów modułowych należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, aby były one dopasowane zarówno do miejsca ich montażu, jak i do estetyki przestrzeni.

Dobór schodów modułowych – główne parametry:
– materiały – najsolidniejsze schody wykonane są z połączenia lakierowanego drewna i metalu malowanego proszkowo
– typ schodów – spiralne, kacze, zabiegowe lub inne zależnie od miejsca montażu
– liczba elementów – najczęściej schody modułowe mają 11 elementów, co pozwala na połączenie kondygnacji budynków o standardowej wysokości
– wysokość schodów – przy regulacji wysokości stopni schody mogą posłużyć do montażu w pomieszczeniu o wysokości 222 – 300 cm
– wymiary stopni – im są większe, tym schody są wygodniejsze, lecz zajmują też więcej miejsca
– balustrada – dodatkowa balustrada poprawi komfort i bezpieczeństwo użytkowników schodów modułowych
– jakość – warto także sprawdzić, czy schody zostały zbadane przez Instytut Techniki Budowlanej.

Montaż schodów modułowych

Sposób montażu schodów modułowych zależy od ich typu. Schody modułowe spiralne są montowane na centralnym słupie, do którego dokręca się stopnie. Z kolei schody zabiegowe zwykle mają konstrukcję samonośną, czyli montowane są do podłoża i do stropu.

Większość schodów o modułowej konstrukcji cechuje się prostym montażem, dlatego można przeprowadzić go również samodzielnie, przestrzegając zaleceń producenta.

Ile kosztują schody modułowe?

Cena schodów modułowych zależna jest od ich konstrukcji, materiałów oraz od producenta. Najczęściej koszt ich zakupu wynosi od 2000 zł do 5000 zł.