mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Dom

Jak zaprojektować łazienkę, aby była funkcjonalna i designerska?

Stworzenie wymarzonej łazienki, która będzie nie tylko pięknie się prezentować, lecz także będzie funkcjonalna to niełatwe zadanie. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zaplanować tę przestrzeń. Jak zatem zaprojektować łazienkę, aby spełniała ona wszystkie nasze oczekiwania?

Projektowanie łazienki – istotne czynniki

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj każdego dnia bierzemy poranny, orzeźwiający prysznic czy delektujemy się długą kąpielą wieczorną. Ważne jest zatem to, aby pomieszczenie to miało nie tylko designerski wygląd, lecz także było praktyczne podczas wykonywania codziennych rytuałów.

Niezwykle istotne jest to, aby stworzyć taki projekt łazienki, który będzie uwzględniał wykorzystanie wszystkich dostępnych miejsc w tym pomieszczeniu. Na początek warto zawsze dokładnie określić, które kwestie są dla nas najważniejsze. Łazienka z której będzie korzystała duża rodzina powinna znacznie różnić się od takiej z której będzie korzystała jedna czy dwie osoby. Stworzenie dobrego projektu pozwala zaaranżować w ciekawy i funkcjonalny sposób zarówno każda małą jak i większą przestrzeń.

Meble i armatura a projektowanie łazienki 

Łazienka może być wygodna podczas użytkowania tylko wtedy, gdy zostanie wyposażona w odpowiednie meble oraz urządzenia. W każdym projekcie łazienki trzeba też uwzględnić ilość punktów poboru wody oraz rozmieszczenie armatury. Otóż niektórzy domownicy nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny, a inni z kolei bez prysznica. W przypadku osób zapracowanych zazwyczaj znacznie lepszym wyborem będzie z pewnością prysznic, z kolei wanna sprawdza się u tych właścicieli mieszkań którzy uwielbiają relaksować i oddać się głębokiej refleksji w trakcie przygotowanej wcześniej kąpieli. Ponadto prysznic jest dobrym wyborem w mniejszych łazienkach, natomiast wanna w tych o większym metrażu. A w pomieszczeniach bardzo dużych można uwzględnić zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową.

Projektując łazienkę trzeba też określić się ile będziemy potrzebować szafek do przechowywania kosmetyków oraz poszczególnych akcesoriów łazienkowych. Nie można też zapomnieć o wskazaniu miejsca na pralkę. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, to wówczas warto zrezygnować z obecności tego urządzenia w łazience. W planach warto tez wziąć pod uwagę dostęp do instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej.

Dobre przemyślany projekt łazienki ma duży wpływ na późniejszy dobór poszczególnych materiałów wykończeniowych. Z kolei brak dogłębnych analiz może skutkować tym, że wprowadzimy chaos, a wnętrze to nie będzie prezentowało się zbyt elegancko. Nie posiadając doświadczenia w kwestii projektowania łazienki warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej osoby jaką jest projektant wnętrz.