mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Krajobrazy z morzem
Dom

Krajobrazy z morzem

Morze jest bardzo często podejmowanym motywem przez wielu artystów na świecie. Nic dziwnego. Jego tajemniczość i piękno sprawiały, że ludzie próbowali oddać jego wyjątkowy charakter w swojej twórczości. Każdy jednak patrzył na ten sam motyw w zupełnie inny sposób, w związku z czym pojawiło się wiele różnych perspektyw. Jeśli Ciebie również inspirują morskie krajobrazy, ten artykuł musisz przeczytać!

Morze na płótnie

Współcześnie krajobrazy z motywem morza cieszą się niezwykłą popularnością. Nie zawsze jednak tak było. Wbrew pozorom w zależności od epoki twórcy odnajdywali inspiracje w zupełnie różnych motywach. Czasem odnosili się do śmierci, a innym razem do miłości. Przełomem stał się wiek XVII, kiedy to artyści zwrócili uwagę właśnie na morze. Dotyczyło to głównie twórców, dla których takie krajobrazy to codzienność i łatwo było im przelać to, co ich otacza na kawałek płótna. Widać to, szczególnie gdy przeanalizujemy kraje pochodzenia największych artystów, dla których motyw morza był inspiracją do malowania. Każdy z nich pochodził z nadmorskiego kraju. Rozwój malarstwa marynistycznego wiązał się także z dużym krokiem ludzkości w kierunku odkrycia nowych dróg handlu morskiego, a także coraz większa wiedza dotycząca konstruowania statków służących zarówno do transportu, jak i podróży. 

Wyjątkowość krajobrazów morskich

Mimo że XVII wiek mamy już dawno za sobą, malarze nie ustają w swoich próbach uchwycenia morza w zupełnie inny niż dotychczas sposób. Bardzo często mówi się, że świat malarski cierpi, gdy artysta jest mocno skupiony na jednym motywie. Są jednak tacy, dla których krajobrazy morskie są na tyle inspirujące, że każdy kolejny obraz podporządkowany jest głównie im. Morze, ukazać można na wiele sposobów. Zarówno gdy jest ciche i spokojne, jak i wzburzone, pełne fal. Dla artystów bardzo pożądanym momentem jest zachód słońca. Wtedy też tafla wody przybiera zupełnie nowe i wyjątkowe kolory. Skąpane w morzu słońce zachwyca zawsze nie tylko artystów, ale i przebywających w nadmorskich regionach ludzi, którzy chętnie spieszą w kierunku plaży, aby uchwycić ten magiczny moment.

Bardziej nowocześni twórcy, malując obraz, próbują nawiązać do nietypowego otoczenia wody. Zdarza się, że starają się uchwycić modernistyczne budowle lub żurawie. Są też artyści, którzy nie wyobrażają sobie krajobrazu morskiego bez pływających statków. Inni z kolei dbają o to, by zachować naturalność otoczenia, a nawet próbują 1:1 oddać jego piękno.

Współczesne spojrzenie na morze

Morze można przedstawiać za każdym razem zupełnie inaczej. Najlepiej wiedzą o tym współcześni twórcy. Krajobrazy z morzem, które tworzą, znacznie odbiegają od znanych wszystkim standardów. Są nieoczywiste i abstrakcyjne. Współcześni malarze przykładają też dużą uwagę do minimalistycznych form. Wiele ludzi decyduje się umieszczać właśnie takie nietypowe obrazy w nowoczesnych wnętrzach, przez co stale rośnie ich popyt.

Jeśli morskie krajobrazy są również bliskie Twojemu sercu i chcesz, aby znalazły miejsce w Twoim domu, koniecznie zamów swoje dzieło!. 

Morze było, jest i będzie ciekawym motywem w malarstwie. Bezapelacyjnie bez względu na to, jak zostanie uchwycone przez artystę, spotka się z aprobatą nawet największych krytyków sztuki. A Ty wiesz już, który krajobraz z morzem zawiśnie na Twojej ścianie?