mandihouse.pl

Dom i wnętrza

fotel do sypialni
Dom Lifestyle

Fotel do sypialni w stylu prowansalskim

Styl prowansalski wraca na salony. Kojarzony z ciepłem domowego ogniska, wiejską sielanką i fioletowymi polami lawendy znajduje stałe miejsce w polskich domach. Prowansja wkrada się nie tylko do kuchni, ale również do sypialni. Oprócz odpowiednich kolorów i materiałów ogromne znaczenie mają tutaj dodatki. Jaki fotel do sypialni w stylu prowansalskim sprawdzi się najlepiej?

Styl prowansalski w pigułce

Aby wybrać odpowiedni model fotelu do sypialni w prowansalskim stylu, najpierw należy zrozumieć, czym właściwie się on cechuje. Styl ten wywodzi się z Francji, stąd głębokie upodobanie do elementów drewnianych, kamiennych, nieco przestarzałych. Meble prosto z salonu nie będą tu pasować. Mile widziane są za to drewniane konstrukcje mające na koncie kilkanaście lat z widocznymi przebarwieniami, czy wyżłobieniami. Dzięki nucie Prowansji meble mogą zyskać zatem drugie życie.

Dekoracje i dodatki to przedmioty wykonane z naturalnych materiałów. Królują tu: len, wiklina, bawełna. Charakterystyczne są motywy kwiatowe, najczęściej wspomniana już lawenda. Jaki fotel będzie więc współgrał z takim otoczeniem?

Fotel bujany

Osoby urodzone w latach 80 i wcześniej na pewno go pamiętają. Mało który salon pozbawiony był tego siedziska. Fotel bujany idealnie wkomponowuje się w styl prowansalski. Oczywiście najlepszy wariant stanowi fotel drewniany lub wiklinowy. To drugie tworzywo wbrew pozorom jest lekkie, ale bardzo wytrzymałe i ekologiczne. Fotel bujany wsparty na płozach daje gwarancję komfortu, a to ze względu na kąt ułożenia siedziska, który nie jest całkowicie prosty.

Fotel w motywy kwiatowe

Wzorów kwiatowych w stylu prowansalskim nigdy za wiele! Fotel do sypialni zdobiony bogactwem pąków, łodyg i liści? To zawsze trafiony pomysł. Jaki model wybrać? Może być to fotel typu uszak z podnóżkiem. Taki zestaw zapewnia wygodę i jednocześnie prezentuje się niezwykle elegancko. W ten sposób zyskuje się ciekawy kącik do czytania i relaksu po ciężkim dniu.

Inną opcją jest siedzisko o dużej głębokości, z wysokimi podłokietnikami, tapicerowane kwiatową tkaniną. Kiedy najdzie nas ochota na drzemkę, wcale nie trzeba kierować się do sypialnianego łóżka. W tak wygodnym, a zarazem pięknym fotelu można szybko się zregenerować.

Rattan nie tylko na taras

Ciekawym materiałem jest rattan. Powszechnie kojarzony z meblami ogrodowymi, wspaniale zdaje egzamin także w sypialni, dodając jej sielskiego charakteru. Dzięki takim dodatkom sypialnia staje się prawdziwym azylem, do którego chce się wracać i w którym ma się ochotę spędzać wolny czas.

Fotel ręcznie tkany, z zaokrąglonym oparciem to prawdziwa nuta francuskiej krainy. Warto zakupić model z miękkimi poduszkami w komplecie. Dzięki temu mebel nie wygląda surowo, a sypialnia staje się bardziej przytulna.

Jeśli fotel ma stać się prawdziwą ozdobą sypialni, postawmy na wyjątkowy egzemplarz: fotel bujany, siedzisko rodem z polany porośniętej kwiatami lub fotel z rattanu, który jak się okazuje, wcale nie musi wchodzić w skład kompletu ogrodowego.