mandihouse.pl

Dom i wnętrza

meble do mieszkania
Wnętrza

Meble sosnowe czy dębowe? Które wybrać do swojego mieszkania?

Nie da się ukryć, że drewno to najszlachetniejszy materiał, stosowany w przemyśle meblarskim. Wykonane z litego drewna meble są trwałe i solidne, a ponadto mają niepowtarzalny urok. Takie elementy wyposażenia to nie chwilowa moda, ale ponadczasowa elegancja i uniwersalny styl. Rodzajów drewna jest jednak kilka. Podpowiadamy zatem, co wybrać do swojego mieszkania: drewno sosnowe czy raczej meble dębowe?

Meble sosnowe a meble dębowe

Dostępne na https://naturestyle.pl/pl/ meble drewniane (sosnowe meble i dębowe meble) są nadzwyczaj wytrzymałe i odporne. Wykonane z drewna sosnowego czy dębowego elementy są solidne i stabilne. Wynika to z cech, jakie posiada lite drewno. A zatem: czym tak właściwie różnią się meble sosnowe od dębowych?

Meble, wykonane z litego drewna sosnowego, są lekkie i wytrzymałe. Istotną zaletą jest fakt, że mają właściwości antystatyczne. Nie przyciągają więc kurzu, a ponadto zapobiegają zbieraniu się kurzu w powietrzu. Oznacza to, że są łatwe w pielęgnacji, ale także idealne dla alergików. Co więcej – drewno sosnowe sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza. Za tę cechę odpowiadają właściwości higroskopijne. Jak zatem widać – meble sosnowe są po prostu korzystne dla zdrowia. Meble sosnowe są nieco bardziej miękkie od dębowych. Wiele osób za ich zaletę uważa piękne naturalne usłojenie. Ponadto meble drewniane sosnowe są jaśniejsze od dębowych. Drewno sosnowe jest bardzo łatwe w obróbce. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia stolarza.

Z kolei meble dębowe mają piękny ciemny kolor. Co więcej – drewno dębowe z czasem ciemniej. Usłojenie nadaje im niepowtarzalnego wyglądu. Drewno dębowe jest niezwykle twarde, a co za tym idzie meble dębowe są trwałe (ale i ciężkie). Jest to surowiec odporny na uszkodzenia i odkształcenia. Mimo że drewno jest twarde, to nie nastręcza problemów przy obróbce. W ofercie producentów mebli znaleźć można dekoracyjne frezy, rzeźbione nóżki i inne detale, które nadają meblom charakteru.

Meble z litego drewna sosnowego – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Jasne meble z drewna sosnowego są niezwykle uniwersalne. Sprawdzą się szczególnie w przypadku stylu skandynawskiego, rustykalnego, prowansalskiego. Dobrą alternatywą będą także meble bukowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybrać meble sosnowe do nowoczesnego wnętrza. Producenci mają dziś do zaoferowania designerskie meble o modernistycznym wykończeniu.

Warto wspomnieć również o tym, że meble sosnowe nie muszą mieć jedynie naturalnego wykończenia. Do barwienia drewna używa się wosków, nadających głębi koloru. Jednakże to właśnie naturalne jasne meble dodają wnętrzu przytulności.

Meble dębowe do salonu – kiedy będą dobrym wyborem?

Nieco ciemniejsze meble dębowe przywodzą na myśl eleganckie klasyczne wnętrza. Mogą wnieść nutę egzotyki i dodać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Takie meble będą świetnym dopełnieniem salonu w stylu industrialnym.

Wybierając meble, warto wziąć pod uwagę całość aranżacji oraz wykończeniem pomieszczenia (kolor ścian i podłogi). Dębowa podłoga z pewnością będzie idealnym tłem dla kompletu dębowych mebli. Zyskasz w ten sposób spójną i harmonijną aranżację, gdzie nie ma mowy o przypadkowości.

Podsumowując; zarówno meble sosnowe, jak i dębowe mają wiele zalet. Lite drewno – niezależnie od rodzaju – zawsze będzie dobrym wyborem ze względu na swoje właściwości. To naturalny, ekologiczny, przyjazny dla zdrowia i wytrzymały materiał. Trzeba tylko rozważyć, jaka będzie koncepcja aranżacji i pod tym kątem dobrać odpowiednie meble drewniane.