mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Dom

Jak przechowywać chleb?

Pomimo całej radości, jaką chleb wnosi na stół, ma on pewną słabość — krótki okres przydatności do spożycia. Niezależnie od tego, czy jest to chleb kupiony w sklepie, z piekarni czy domowej roboty, dłużej zachowuje świeżość, gdy znajduje się w stosunkowo szczelnym pomieszczeniu, ponieważ cyrkulacja powietrza przyspiesza proces czerstwienia.

Pleśń rozwija się w przewiewnych, ciepłych miejscach, więc szukaj chłodnych, suchych pomieszczeń do przechowywania chleba. Zdecydowanie najgorszym miejscem do przechowywania chleba jest górna część lodówki. Jest tam tak ciepło, że wszelka wilgoć uwięziona w pojemniku lub torbie z chlebem zacznie sprzyjać pleśnieniu.

Zrozum termin przydatności chleba do spożycia

Tłuszcz jest naturalnym środkiem konserwującym, więc wszystko, co ma więcej tłuszczu, zwykle dobrze się przechowuje lub zamraża i ma dłuższą trwałość. Chleby z dodatkiem jajek lub masła będą czerstwieć wolniej niż chleb francuski, który jest chudszy. Rodzaj mąki ma nawet znaczenie, jeśli chodzi o zawartość tłuszczu i stopień wilgotności. Na przykład chleb upieczony z mąki migdałowej z dużym prawdopodobieństwem zachowa się lepiej niż ten upieczony z mąki uniwersalnej, ponieważ naturalny składnik orzechów magazynuje więcej tłuszczu.

Jak przechowywać świeży chleb?

Kluczem do efektywnego przechowywania chleba jest mierzenie częstotliwości jego spożywania, by nie leżał zbyt długo. Podziel bochenek. Pokrój chleb na trzy części (lub na taką ilość, jaką zwykle możesz zjeść, zanim się zepsuje). Możesz też podzielić go na kromki. Jeśli przechowujesz świeżo upieczony chleb, najpierw upewnij się, że jest całkowicie wystudzony. Pozostaw część chleba w temperaturze pokojowej. Przechowuj w pudełku na chleb lub hermetycznym pojemniku i zjedz w ciągu trzech, lub czterech dni.

Przygotuj pozostałe porcje do dłuższego przechowywania. Przykryj pozostałe części oddzielnie i szczelnie folią plastikową. Zamrażać do momentu, gdy będą gotowe do spożycia. Włóż je do torebki z zamknięciem na zamek błyskawiczny i umieść w zamrażarce. Rozmrozić i delektować się. Rozmroź kolejną część (lub kromkę), gdy będziesz gotowy do przygotowania nowej porcji. Wszystkie niezbędne narzędzia znajdziesz w sklepie Recucina – https://recucina.pl/k/akcesoria/przechowywanie/chlebaki/.

Szybka rada: Kupiony w sklepie chleb wytrzymuje od pięciu do siedmiu dni, natomiast chleb domowej roboty jest dobry przez trzy do pięciu dni, przechowywany w temperaturze pokojowej.

Zainwestuj w pojemnik na chleb!

Używanie pojemnika na chleb jest bez wątpienia najbardziej klasycznym sposobem przechowywania. Jest to wręcz niezawodna metoda na przedłużenie trwałości bochenków. Dla tych, którym bochenek chleba szybko się kończy, zawijanie chleba w folię lub zamykanie go w torebce typu zip-top jest najprostszym sposobem na zapewnienie świeżości bochenka. Jest to niezawodna, krótkoterminowa metoda przechowywania chleba, ponieważ nie będzie on stał na ladzie przez dłuższy czas. Nawet przechowywanie chleba w plastikowych lub szklanych pojemnikach wielokrotnego użytku może pomóc mu przetrwać dłużej. Jeśli chleb zostanie zjedzony w ciągu trzech lub czterech dni, szczelny pojemnik na blacie jest jak najbardziej w porządku.

Wyrzuć torebki na chleb i użyj oryginalnego opakowania

Chociaż płócienne torebki na chleb są stylowe i przyjazne dla środowiska, nie zawsze chronią chleb przed czerstwieniem. Jeśli nie jesz często chleba, pozostawienie 24-kromkowego bochenka w płóciennej torbie przez tydzień może w rzeczywistości spowodować, że szybciej się zepsuje. Jeśli jest to chleb domowej roboty i nie ma plastikowego opakowania, to jeśli włożysz go do płóciennej torby, to prawdopodobnie z zewnątrz będzie twardy, bo nie jest tak chroniony.