mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Czy żyrandole są nadal modne
Dom

Czy żyrandole są nadal modne? Trendy w oświetleniu

Żyrandol to wciąż jeden z najbardziej popularnych elementów w mieszkaniach. Jego zadaniem jest oświetlenie wnętrza i zazwyczaj jest to główne źródło światła. Sposób oświetlenia może zmienić wystrój salonu, kuchni lub sypialni. Obecne trendy mówią, że żyrandol stanowi także doskonałą dekorację. Z tego względu można znaleźć wiele modeli żyrandoli, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Styl ma znaczenie

Żyrandol powinien być dopasowany do stylu wnętrza. Musi być spójny z innymi elementami wyposażenia, inaczej nie będzie dobrze uzupełniał aranżacji. Jednocześnie powinien wystarczająco oświetlać pomieszczenie, aby zapewnić komfort i przyjemny klimat.

Najbardziej uniwersalny jest styl klasyczny — pasuje do większości pomieszczeń. Trzeba jednak uważać, bo tego typu żyrandol nie powinien przytłaczać wnętrza. Wśród wielu propozycji można wybrać klasyczny kryształowy lub szklany żyrandol, który spowoduje, że pomieszczenie będzie wyglądało elegancko i stylowo.

Jeśli preferujemy wnętrza minimalistyczne, szczególnie skandynawskie, należy zastanowić się nad zakupem żyrandola z dużym kloszem o niestandardowym kształcie, wykonanym np. ze szkła lub rattanu. Oryginalna forma może kontrastować z meblami i będzie przykuwać uwagę naszych gości. Minimalizm oznacza prostotę i stonowane kolory. Dlatego warto postawić na szarości oraz różne odcienie bieli.

Oświetlenie w salonie

W salonie warto zastanowić się nad montażem żyrandolu oświetlającego miejsce przy stole. Należy zachować równowagę pomiędzy wymiarami stołu i szerokością oświetlenia. Żyrandole nad stół mają różne wymiary, ale zwykle przyjmuje się, że ich średnica powinna być mniejsza niż blat. W przypadku stołów prostokątnych należy brać pod uwagę najkrótszy bok.

Ważny jest też wybór odpowiedniego klosza. Przezroczyste klosze rozpraszają światło i optycznie powiększą pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem w salonie jest montaż żyrandolu w kształcie kuli (jest to bardzo charakterystyczny kształt dla pomieszczeń w stylu minimalistycznym). Ma on możliwość regulacji wysokości samej lampy, co pozwala go dostosować do warunków panujących w każdym wnętrzu. Żyrandol kula może być też świetnym wyborem do kuchni.

Atmosfera w sypialni

Sytuacja wygląda nieco inaczej w sypialni, gdzie chcemy zachować bardziej spokojną i intymną atmosferę. Zazwyczaj w sypialni montujemy dodatkowo lampki nocne lub kinkiety ocieplające wnętrze. Dlatego żyrandol musi być dostosowany do pozostałych źródeł światła.

W przypadku małych pomieszczeń najlepiej zastosować równie niewielki żyrandol, a także odpowiedni rodzaj kloszy. Za ich pomocą możemy w dużym stopniu wpływać na oświetlenie. Żyrandole do sypialni powinny być wyposażone w klosze nieprzepuszczające światła, które pomogą stworzyć wrażenie przytulności i kameralności wnętrza.

Przy wyborze żyrandola, należy zwrócić uwagę na kierunek padania światła. Modele skierowane ku górze powiększają pomieszczenie, ale światło jest bardziej rozproszone. Natomiast światło skierowane w dół lepiej doświetlą pomieszczenie. Światło może odbijać się od szklanych powierzchni i luster. Trzeba to uwzględnić, bo ma to wpływ poziom doświetlenia wnętrza. Pamiętajmy też, światło padające z żyrandola będzie zazwyczaj mniej intensywne niż w przypadku lamp wiszących.

Żyrandol to uniwersalny sposób na oświetlenie każdego pomieszczenia. Jest popularny od wielu lat i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić na korzyść innych urządzeń. Żyrandole zmieniają jednak swoją formę i nowoczesne modele w niczym nie przypominają tradycyjnych, montowanych dawniej w blokach z wielkiej płyty. Ich duży wybór powoduje, że doskonale uzupełnią wnętrze, niezależnie od jego stylu i rozmiaru.