mandihouse.pl

Dom i wnętrza

abażur
Dom Wnętrza

Jak dobrać abażur do lampy w różnych stylach?

Popularne przed wieloma laty lampy z abażurami, od niedawna cieszą się rosnącą popularnością. W aktualnej ofercie odnaleźć można wiele różnorodnych modeli osłon na żarówki. Obok klasycznych egzemplarzy chętnie wykorzystywanych w aranżacjach retro pojawia się wiele nowoczesnych modeli. Jak dobrać abażur, który będzie pasował do rodzaju lampy i wystroju pomieszczenia?

Dopasowanie do lampy

Aby lampa dobrze się prezentowała, należy w przemyślany sposób dopasować do niej osłonę na żarówkę. Bardzo istotne są tutaj wymiary i proporcje. Warto również zwrócić uwagę na kształty dopasowywanych elementów. Zazwyczaj do lamp o okrągłych podstawach dobiera się okrągłe abażury. Osłona do podstawy prostokątnej również powinna posiadać kanty. W przypadku lamp stołowych, dla zachowania odpowiedniej harmonii, warto wziąć pod uwagę kształt stolika, na którym stawia się urządzenie. Lampka o kwadratowej podstawie stojąca na środku okrągłego stołu może dobrze prezentować się z okrągłym abażurem. Jedna z zasad dotyczących proporcji mówi o tym, że wysokość osłony powinna odpowiadać 2/3 wysokości podstawy. Ważne jest również to, aby abażur odstawał od trzonu lampy na przynajmniej 1,5 cm z każdej strony. Klosz odpowiednio dopasowany do urządzenia to taki, który w połączeniu z lampą posiada walory estetyczne odpowiadające gustowi posiadacza. Nawet nieproporcjonalnie dobrane osłony mogą w danej aranżacji wywoływać korzystne wrażenie.

Dopasowanie do wystroju

W aranżacjach vintage i retro często pojawiają się klasyczne abażury z frędzlami. Uwielbiane dawniej osłony żarówek wciąż są chętnie wykorzystywane. Na rynku odnaleźć można również wiele innych modeli i designów. Dopasowują się zarówno do lampek stołowych, lamp stojących i żyrandoli. We wnętrzach w stylu skandynawskim doskonale sprawdzą się bawełniane osłony na żarówki w kolorze białym, kremowym lub odcieniach szarości. Odpowiednim rodzajem będą tutaj proste modele owalne lub kwadratowe. Podobne abażury wkomponują się w aranżacje boho. W takich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się barwy zieleni i ciepłe brązy. W niektórych zestawieniach odpowiednio prezentowały się będą wielokolorowe egzemplarze.

Szeroki wybór modnych osłon na żarówki odnajdą osoby urządzające wnętrze w stylu glamour. Wśród szczególnie modnych rozwiązań, które podkreślają luksusowy charakter aranżacji znajdują się między innymi welurowe abażury ze złotą warstwą wewnętrzną. Doskonale sprawdzają się tutaj również błyszczące modele. Do najbardziej popularnych należą egzemplarze z kwiatowymi ornamentami.

Wyjątkowe aranżacje

Materiałowe osłony na żarówki cieszą się coraz większą popularnością. Pojawienie się nowoczesnych modeli sprawiło, że abażury są obecnie wyjątkowo cenionymi akcesoriami. Tworzą w pomieszczeniach wyjątkową atmosferę nie tylko dzięki swojemu wyglądowi. Ma na to wpływ również stopień, w jakim przepuszczają światło. W sklepach dostępne są modele o różnej grubości, tłumiące blask lampy. Dzięki temu, każde wnętrze może zostać rozjaśnione delikatnym, ciepłym światłem.