Podczas kładzenia nowej podłogi w świeżo urządzanym mieszkaniu lub domu, koniecznie trzeba oprócz niej pamiętać także o listwach przypodłogowych. Niestety wiele osób, które wykańczają swoje nowe mieszkania, zupełnie nie wiedzą, w jaki sposób powinno się dobierać takie listwy, a co najgorsze, wiele osób nawet nie wie, czym one są i do czego służą.
Czym są listy przypodłogowe?
Żeby móc zrozumieć, jakimi cechami powinny się charakteryzować listwy przypodłogowe, najpierw trzeba zdać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę one w ogóle są, a także jakie jest ich przeznaczenie. Dopiero ta wiedza pozwoli dokładnie ocenić, jak dobrać listwy przypodłogowe do posiadanej podłogi i wnętrza.
Listwa przypodłogowa to element, który położony jest na ścianie, tuż przy jej styku z podłogą. Przede wszystkim stosuje się je do tego, aby zakamuflować szczelinę dylatacyjną, czyli wolne miejsce pomiędzy podłogą a ścianą, aby zapewnić możliwość swobodnej pracy podłodze, bez ewentualnych naprężeń. Dodatkowa listwa przypodłogowa służy do tego, aby zabezpieczać ścianę przed ewentualnymi uderzeniami, przykładowo odkurzaczem, lecz również przed zabrudzeniem przy pomocy np. mopa.
Jak powinno się dobierać listwy przypodłogowe?
Jak zatem widać po powyższych cechach i przeznaczeniu listw przypodłogowych, podczas ich wybierania powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze na to, aby listwy te były odpowiednio mocne, aby mogły bez żadnych dla siebie szkód znieść ewentualne uderzenia. Po drugie jednak, listwy te powinny zostać wybrane pod kątem ich wyglądu, ponieważ będą jednym z najlepiej widocznych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Obie te cechy realizuje się głównie poprzez wybranie odpowiedniego materiału, z którego dane listwy zostały wykonane.
Nie da się ukryć, że najlepszym i najpopularniejszym materiał, z którego wykonane są listwy przypodłogowe, jest po prostu drewno. Listwy przypodłogowe zrobione z drewna są oczywiście tymi najdroższymi na rynku, lecz nie da się ukryć, że są również najładniejsze. Doskonale pasują nie tylko do tradycyjnych wnętrz, lecz również są bardzo atrakcyjne w nieco nowocześniejszych aranżacjach.
Drugim w kolejności modele listy przypodłogowej jest wersja wykonana z MDF. Co prawda nie jest tak efektowna jak model drewniany, lecz jest bardzo do niej zbliżona swoim wyglądem. Oczywiście z racji tego, że nie ma się do czynienia z litym drewnem, jest to również model o wiele tańszy. Co bardzo ciekawe, listwy z tego materiału cechują się bardzo wysoką elastycznością, więc rewelacyjnie nadają się do montażu w pomieszczeniach, w których obecne są łuki.
Ostatnim modele listwy przypodłogowej jest wersja wykonana ze sztucznych materiałów. Wiele osób uważa, że są to listwy najgorsze, ponieważ cechują się najniższą ceną, lecz tak nie jest. Oczywiście pod względem naturalnego wyglądu, słojów i swojego charakteru modele drewniane nie mają sobie równych, lecz dużą zaletą sztucznych listw jest ogromna ilość dostępnych kolorów oraz wzorów, co pozwala stworzyć bardzo interesujące aranżacje w swoich pomieszczeniach.