mandihouse.pl

Dom i wnętrza

Jak prawidłowo montować płyty wygłuszające
Lifestyle

Jak prawidłowo montować płyty wygłuszające?

Właściwe wygłuszenie wnętrza domu lub mieszkania zależy w znacznym stopniu od prawidłowego nałożenia paneli akustycznych. W niniejszym artykule dokładnie opiszemy ten proces i poznamy kilka ciekawych właściwości płyt wygłuszających. Zapraszamy do lektury.

Czym jest płyta wygłuszająca?

Płyty wygłuszające to elementy wykończeniowe, które wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Dzięki temu charakteryzuje je niewielka masa (a co za tym idzie – prostota montażu), instalacja z wykorzystaniem połączeń klejonych, a także możliwość przetworzenia w ramach recyklingu. Struktura ta znacznie ogranicza przenikanie fal akustycznych i tym samym poprawia komfort mieszkania.

Warto dodać, że płyty wygłuszające mogą być montowane zarówno na przegrodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dzięki temu możemy nimi wygłuszyć całe mieszkanie lub – w przypadku zabudowy jedno- lub wielorodzinnej – poszczególne pokoje.

Jak montować płytę do izolacji akustycznej?

Proces montażu płyt dźwiękochłonnych należy rozpocząć od przygotowania odpowiednich narzędzi, materiałów wykończeniowych i tzw. chemii budowlanej. W tym celu warto wyposażyć się w:

  • klej do płyt wygłuszających, który powinien być zalecany przez ich producenta,

  • wałek malarski do rozprowadzania kleju,

  • płytę kartonowo-gipsową.

Należy pamiętać, że płyty wygłuszające instaluje się bezpośrednio pod płyty kartonowo-gipsowe. Dzięki temu uzyskujemy optymalny poziom wygłuszenia. Jak zatem powinien wyglądać montaż?

  1. Pracę rozpoczynamy od przygotowania kleju w taki sposób, aby powstała z niego jednorodna struktura. Mieszaninę możemy rozrabiać partiami, aby uzyskać optymalne parametry klejenia.

  2. Następnie rozprowadzamy klej na ścianie za pomocą wałka, po czym nakładamy go na jedną z płaszczyzn płyt wygłuszających.

  3. Czekamy przez około 30 minut, aż klej wyschnie i stanie się lepki (ale nie lejący).

  4. Przykładamy płytę akustyczną do ściany i trzymamy przez około 30 sekund.

  5. Następnie robimy to samo w przypadku nałożonego panelu i płyty kartonowo-gipsowej.

  6. Po rozprowadzeniu i osuszeniu kleju przykładamy płytę do panelu.

Dodatkowe wskazówki dotyczące montażu

Nakładając klej pod i na płyty wygłuszające, należy pamiętać o prostej zależności: jeden litr mieszaniny należy nałożyć na mniej więcej jeden metr kwadratowy powierzchni. Używając wałka, mamy pewność, że warstwa klejąca będzie jednorodna.

Podczas układania płyt wygłuszających i kartonowo-gipsowych należy pamiętać o zachowaniu szczeliny pomiędzy nimi a ścianami, podłożem oraz sufitem wynoszącej około 2 mm. Na koniec zabezpieczamy ją taśmą lub innym materiałem uszczelniającym.

Jak widać, proces montażu płyt akustycznych nie jest zbyt skomplikowany. Po krótkim czasie uzyskujemy strukturę, która ogranicza ilość przepuszczanych drgań akustycznych o kilkadziesiąt procent.

Materiał zewnętrzny